Koncentrując uwagę na słowach, które wymsknęły się pani minister Elżbiecie Bieńkowskiej („Sorry, taki mamy klimat”) i na odwlekającej się dacie startu pociągów Pendolino (wreszcie ruszyły!), przegapiliśmy chyba trochę bardzo istotną zmianę, jaka dokonała się w ostatnich latach w polskim kolejnictwie i zasługuje na to, by zaliczyć ją do naszych wiktorii. Tą dziesiątą polską wiktorią jest przywrócenie blasku dworcom kolejowym.

Czytaj dalej...

W dziewiątym tomie słownika języka polskiego, który przed półwieczem powstał w wyniku pracy zespołu kierowanego przez prof. Witolda Doroszewskiego, wśród licznych przykładów użycia czasownika „widzieć” znajdujemy także przysłowie: „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Przypomniało mi się ono w ostatnich tygodniach, gdy na moje biurko trafiły egzemplarze dzienników i tygodników z całego świata, w których zamieszczono artykuły poświęcone Polsce.

Czytaj dalej...

Przed kilkoma dniami Eurostat (czyli urząd statystyczny zjednoczonej Europy) po raz kolejny opublikował niezwykle ważne dane, które pozwalają wyrobić sobie pogląd na zróżnicowanie – ale także na przeobrażanie się – poziomu życia i zamożności mieszkańców różnych zakątków naszego kontynentu.

Czytaj dalej...

Cykliści, jak powszechnie wiadomo, potrafią tworzyć kręgi wtajemniczenia równie zamknięte jak żydowskie i masońskie. Jednak w ostatnich latach ludzie jeżdżący na rowerach rozmnożyli się w Polsce tak bardzo, że chyba trudno by im było utrzymać swoje tajne knowania w tajemnicy; w dniach od 6 do 8 czerwca hasło „Weekend - Polska na Rowery” w samym tylko Trójmieście pozwoliło zgromadzić jedenaście tysięcy miłośników jednośladów.

Czytaj dalej...

Na szóstym miejscu w rejestrze wiktorii umieszczam upowszechnienie transportu lotniczego. Gdy niezapomniani Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach we wspaniałym filmie Andrzeja Kondratiuka „Wniebowzięci” zapragnęli wykorzystać sowitą wygraną w toto-lotka na coś zupełnie nadzwyczajnego i w normalnych warunkach całkowicie niedostępnego, zdecydowali się na zakup biletów lotniczych. Dzisiaj to, co jeszcze niedawno wabiło urokiem niemal magicznym, przesuwa się w obszar zwyczajności.

Czytaj dalej...

To, co umieszczam na piątym miejscu w rejestrze wiktorii, może się niektórym wydać śmieszne, innym – nie zasługujące na uwagę, a jeszcze innym – niestosowne. W końcu radzenie sobie z fekaliami nie jest czymś szczególnie efektownym i spektakularnym. A jednak uważam, że poprawa w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków zasługuje na to, by zaliczyć ją do znaczących osiągnięć.

Czytaj dalej...

Na czwartym miejscu w rejestrze polskich wiktorii umieszczam zjawisko, które należy do obszaru demografii, ale ma również ogromne znaczenie ekonomiczne. Owym zjawiskiem jest istotne wydłużenie się życia statystycznego Polaka, jakie nastąpiło w ostatnim ćwierćwieczu.

Czytaj dalej...